08.09.2021

Обережно шахраї: українцям обіцяють відшкодовувати ПДВ за заявою

Кожен українець повинен обов’язково перевірити свою банківську картку на відшкодування ПДВ – саме такі оголошення недавно почали масово поширювати в Facebook.

А в коментарях до таких постів збираються сотні нібито вдячних відгуків від «користувачів», які вже отримали компенсації в десятки тисяч гривень. Але не здумайте поспішати і перевіряти свої банківські картки, все це – чергова шахрайська схема, покликана виманити у вас особисті дані.

Як вона працює і що робити, якщо ви їй повірили – розбирався OBOZREVATEL.

Як працює схема?

Як тільки ви, надихнувшись відгуками, натиснете на посилання, потрапите на сторінку «Єдиного Компенсаційного Центру Повернення Невиплачених Грошових Коштів». Вона стилізована під офіційну: шапка в державних кольорах, є прапор і навіть логотип податкової служби. Але сам домен сторінки зовсім не схожий на офіційний – gov.ua, і це повинно насторожити.

Як обманюють українців із ПДВ
В Україні організували шахрайство на ПДВ

Далі на сторінці пояснюється, що кожен громадянин України згідно з міфічною постановою 28/9329-к має право отримати компенсацію витрат на оплату товарів іноземного виробництва. Постанова нібито спрямована «на підтримку імпортозаміщення та підвищення благоустрою громадян» (мабуть, переплутали з добробутом). Йдеться про те, що отримати відшкодування можна за останні 36 місяців у сумі від 7 до 90 тис. грн. Тільки доведеться поквапитися, адже термін подання заявок дуже обмежений і закінчується, зрозуміло, саме сьогодні.

Так, зловмисники не дають вам часу на роздуми. Тут же пропонують ввести адресу електронної пошти, останні 6 цифр банківської картки й перевірити, скільки компенсації вам належить.

Якщо введете дані, вам висвітиться довільна сума «відшкодування» і запропонують перейти в чат із юристом. Він уже скине анкету, в якій потрібно ввести особисту інформацію та номер банківської картки, на яку нібито прийдуть гроші.

Після заповнення анкети юрист просить вас оплатити 164 грн за послуги з реєстрації анкети і дає посилання на сайт, де потрібно знову внести повні дані картки. Після цього і гроші і дані підуть шахраям. Ви ж «відшкодування» не дочекаєтеся.

Чи новий «розвод»?

Експерт із кібербезпеки Руслан Болгов розповідає, що така схема не нова. Це звичайний «фішинг», виманювання даних через підроблені сайти.

«Найкращий спосіб шахрайства заснований на жадібності, – говорить експерт. – Наприклад, листам від «нігерійських принців», «багатих дядьків з Америки зі спадщиною» вже років 50, а люди навіть на них досі ведуться. Про що ще можна говорити? У цій схемі шахраї щороку змінюють тільки назву: то компенсація ПДВ, то компенсація за пандемію, то ви можете отримати землю, то компенсації та премії від банків. Головне – загорнути це в правильну обгортку».

Як виглядають повідомлення шахраїв
Шахраї використовують чужі імена

Для оплати шахраї ставлять переважно суми до 200 грн. По-перше, щоб відкрити кримінальне провадження, повинен бути завданий матеріальний збиток від 200 грн. А по-друге, це невелика сума, яку люди готові пожертвувати, навіть якщо сумніваються, що відшкодування буде.

«У мене так знайомий майже на 900 грн наоплачував. Перший раз подав анкету – гроші не приходять. Вирішив ще раз подати, потім ще раз, поки не зрозумів, що це розвод», – говорить Болгов.

Втратити гроші – це ще пів біди. Головне в такій схемі – ви передали зловмисникам свої персональні дані, і тепер вас може чекати багато «сюрпризів».

Що робити, якщо повірили шахраям?

Болгов роз’яснює: якщо ви попалися на такий «розвод», насамперед потрібно заблокувати і перевипустити банківську картку, дані якої дісталися шахраям. В іншому разі потім до неї можуть під’єднати автоматичну оплату, від якої важко буде позбутися.

«Також варто написати заяву в кіберполіцію через форму зворотного зв’язку, з скриншотом і посиланнями, – говорить експерт. – Чим більше людей звернеться, тим більше шансів, що поліція не залишить цей факт без уваги».

Особисті дані, які ви оголосили анкеті, тепер поповнять бази шахраїв. Тому готуйтеся до дзвінків із повідомленнями про те, що «ваша картка заблокована», «ви щось виграли», «ваш дядько – мільйонер» тощо.

Чи можна взагалі отримати відшкодування ПДВ?

Процедура відшкодування ПДВ в Україні дійсно існує, але вона стосується підприємців. Під «відшкодуванням» розуміють повернення суми надміру сплаченого податку. Для цього підприємцю потрібно звернутися до податкової і пройти низку бюрократичних процедур, щоб довести, що частину податку держава дійсно має йому повернути. Ніяких повернень через 5 хвилин за номером картки або іншими даними не існує.

Відшкодування ПДВ для фізичних осіб взагалі не передбачено українським законодавством. Як раніше повідомили в Департаменті кіберполіції НПУ, всього до них надійшло 6 звернень про цей вид шахрайства. З них 3 від потерпілих і ще 3 в порядку інформування. У поліції зазначили, що заяви зареєстровані та направлені до слідчих підрозділів для ухвалення рішення про відкриття кримінальних проваджень. Тим часом сайт «Єдиного Компенсаційного Центру» продовжує працювати, а шахраї – шукати довірливих українців.

Такі «розводи» в мережі – не нові. Усі вони працюють за однією й тією самою схемою: обіцяють золоті гори, намагаючись виманити в людей більше інформації. Якщо ви бачите подібне оголошення і готові йому повірити – не полінуйтеся перевірити. Пошукайте першоджерела документів, на які посилаються зловмисники, сюжети або статті в ЗМІ. Якщо це відшкодування від банку – зателефонуйте в офіційний контакт-центр, номер якого вказаний на вашій картці. Не бійтеся витратити зайвий час. Адже помилка може коштувати вам набагато більше грошей, часу і нервів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.