02.09.2021

Працівники держархіву Миколаївської області відцифровують майже 300 мільярдів аркущів

У рамках підписання меморандуму з американською корпорацією FamilySearch, працівники Державного архіву Миколаївської області відцифровують документи генеалогічного та історичного характеру.

Перш ніж документи надходять до лабораторії відцифрування, працівники архіву із сховищ беруть необхідні справи, далі працюють над їх обробкою. Вона може тривати від 20 хвилин до чотирьох годин.

«Ми перевіряємо кількість сторінок, стан справ, актуальність інформації. Справи в картонажах у порядку, в якому вони розміщені на стелажах, тобто від першої до останньої надходять до робочих кімнат, де оператори здійснюють сканування», – говорить головний спеціаліст відділу організаційної роботи Сергій Незнаюк.

Після обробки справи в картонажах передають операторам-сканувальникам. В одній коробці може бути більше ніж п’ять справ.

«Кожен оператор за день робить приблизно дві тисячі кліків. Клік – це кадр в розвороті. Тобто це аркуш і його зворотна сторона. Тобто ми беремо аркуш перший. Зворотна сторона другого документу, перевертаємо – наступний клік. Кожен кадр – це кадр максимальної якості. Наприклад, на цьому сканувальному обладнанні один кадр, один клік, займає 72,5 мегабайт. Шляхом елементарних розрахунків ми з’ясували, що закладені 2,5 мільйони кадрів на цей проєкт орієнтовно займуть на наших серверах 177 терабайтів», – каже Сергій Незнаюк.

Усі відцифровані матеріали публікуються на офіційному вебсайт держархіву. Там є рубрика «Науково-довідковий апарат», яка постійно оновлюється. Станом на 1-ше вересня, на сайті розмістили всі описи дореволюційного та радянського періодів.

«За весь період, а це майже 10 років, були відцифровані всі описи дореволюційного періоду, радянського, 90 відсотків колишнього партійного архіву. Якщо детально, то це майже сім тисяч радянських, 300 описів дореволюційних і три тисячі описів партійного періоду. Дореволюційних фондів до 1917 року», – розповіла завідувачка сектору інформаційних технологій державного архіву Оксана Котляр.

Меморандум між держархівом та корпорацією FamilySearch був підписаний 21 жовтня 2020 року.

«За договором державний архів Миколаївської області надає представникам FamilySearch доступ до документів і надає дозвіл на здійснення їх відцифрування. Своєю чергою, від FamilySearch ми отримуємо відцифровані копії для подальшого їх використання», – говорить в.о. директорки держархіву Наталя Колесник.

Майже 300 мільярдів аркущів. Працівники держархіву Миколаївської області відцифровують документиФото: Сергій Куропятник/Суспільне Миколаїв
Проєкт розрахований на два етапи.

«На першому етапі виконання робіт передбачено відцифрування документів дореволюційного періоду, тобто до 1917 року. Заплановано відцифрування документів 171 фонду, це трохи понад два мільйони аркушів. На другому етапі під відцифрування підпадають документи вже після революційного періоду. Там майже два мільйони аркушів справ будуть відцифровані», – каже Наталя Колесник.

Орієнтовний час виконання робіт за проєктом – 417 робочих днів. За цей час Державний архів Миколаївської області має відцифрувати понад чотири мільйони аркушів архівних документів, без урахування зворотів.

Відцифровувати документи держархів розпочав у 2004 році. Обсяг документів на папері сягає 300 мільярдів аркушів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.