19.07.2021

У Миколаєві реалізується проєкт «Ріка та ми»

У Миколаєві реалізується проєкт «Ріка та ми», який спрямований на дослідження впливу зливових вод на водойми міста.

Про це розповів координатор проєкту Валерій Чернявський.

Проєкт «Ріка та ми» реалізується спільно Всеукраїнською благодійною організацією «Ініціатива заради життя» і чеським еколого-соціальним рухом Nesehnuti, що працює на півдні України, зокрема на Миколаївщині та Херсонщині. Рухом Nesehnuti виділяються мікрогранти та кошти, які направлені на розв’язання соціально-екологічних питань.

«27 тисяч гривень виділили у рамках проєкту «Ріка та ми: миколаївська дощова каналізація загрожує екологічній безпеці». За ці кошти провели дослідження, виготовили інформаційну продукцію, а також зроблять короткометражний фільм, який має розкрити цю проблему», – розповів Валерій Чернявський.

Останні два роки маємо велику кількість опадів, тоді ж почалося підійматися питання зливових стоків. Загострилася проблема підтоплення в центральній частині міста, тобто неспроможність зливної каналізації виводити всю кількість стоків.

«Проблема в тому, що система відведення дощової води формувалася в Радянському Союзі у 60-70 роки минулого століття. Ніхто не міг уявити тоді, що громадяни почнуть самовільно врізатися в систему зливостоків, тим самим зливати до ріки продукти своєї діяльності, тобто все те, що дає домоволодіння. Тоді (тобто у 60-70 роки) не планувалися системи очисних споруд на зливостоках і все йшло до ріки«, – каже Валерій Чернявський.

Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт «Ріка та ми»Фото — Ніни Булах
Наприкінці 2020 року був проведений аналіз води з чотирьох зливостоків.

«Ми дослідили район Нижнього БАМу, де один з виходів розташований біля понтонного мосту, а інший – розташований за Інгульським мостом; дослідили забір води з околиці підприємства «Велам» до півострова Аляуди. Дослідження показали, що показник з БПК5 (біологічне споживання кисню) перевищений в 14,37 раза, залежно від проби, а показник по нітритах перевищений в 10,39 раза, показник по ХСК (хімічне споживання кисню) в 17 — 18, також значно перевищений показник допустимості нафтопродуктів, а окрім цього маємо фосфати в складі зливних вод, що вказує про масове підключення домогосподарств», – розповів Валерій Чернявський.

Зливові стоки. У Миколаєві реалізується проєкт «Ріка та ми»Фото — Ніни Булах
Питання забруднення поверхневих водойм зливовими стоками загострюється з кожним роком, тому що збільшується кількості автомобілів, а також реагентів, якими посипаються в зимовий період дороги. З доріг бруд потрапляє без очищення до поверхневих водойм – до річок, лиманів.

«Дослідження, які проводила Миколаївська міська рада наприкінці минулого століття (1997 рік), показали забруднення твердими частками та нафтопродуктами. Всі випуски зливової каналізації в місті не обладнані очисними спорудами, їх понад 15 цих випусків. На сьогодні міські зливові колектори не мають встановлених нормативів скидів, хоча по законодавству це потрібно робити«, – розповів виконувач обов’язків начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації Дмитро Мац.

За словами Валерія Чернявського, на сьогодні невідомий об’єм бруду, який щороку з дощовими водами потрапляє до Бугу та Інгулу. У 1997 році мова йшла про нафтопродукти у кількості 5 тис. тонн щороку – це суттєве навантаження для екосистеми.

«Основна загроза не в пропускній здатності зливостоків, а у відсутності очисної споруди, також необхідно провести роботу з приватними домогосподарствами, які незаконно підключаються до системи зливостоків«, – каже Валерій Чернявський.

Головною метою проєкту «Ріка та ми» є розробка програми щодо вирішення комплексу питань з проблеми зливостоків, донести пропозиції до міської адміністрації та надати інформаційну підтримку. Учасники проєкту формують текст з пропозиціями, які, за словами Валерія Чернявського, допоможуть розв’язувати проблему.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.