13.05.2021

У Миколаєві розглянули проект добудови Ташлицької ГАЕС

13 травня 2021 року в Миколаєві відбувся всеукраїнський науковий форум “Енергонезалежність України без втрати природної та історичної спадщини”.

Про це розповіла співорганізаторка форуму, заступниця голови Миколаївської філії Національного екологічного центру України Інна Тимченко.

У рамках заходу виокремили три тематичні блоки: енергетичний, екологічний та історичний.

Розглянувши проєкт «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів 3-6 із поетапним підвищенням нормального підпірного рівня Олександрівського водосховища на річці Південний Буг до позначки +20,7 метри» та беручи до уваги ризики й загрози довкіллю та суспільству, що пов’язані з його реалізацією, учасники форуму підписали Резолюцію, яку передадуть до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

«На підставі статті 7 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» ми надсилаємо свої заперечення та обґрунтування недопустимості реалізації Планової діяльності за проєктом Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС із завершення будівництва Ташлицької ГАЕС», – сказала Інна Тимченко.

За словами Інни Тимченко, одним із головних ризиків добудови Ташлицької ГАЕС є те, що річка Південний Буг ще більше обміліє. Адже аналіз водності за останні 12 років свідчить про значне зниження природного стоку річки.

Окрім того, ділянка Південного Бугу, де продовжують розбудовувати Піденноукраїнський енергокомплекс, – Бузький Гард – це унікальний природно-заповідний та історико-культурний об’єкт, що під охороною законодавства України. Також ця територія входить до Смарагдової мережі (Emerald Network). Тобто має особливий природно-охоронний статус на міжнародному рівні.

Якщо затоплять цю територію, під загрозою знищення опиняться унікальні екосистеми національного природного парку «Бузький Гард», тому необхідно розглянути альтернативні проєкти балансуючих потужностей, які не призведуть до значних наслідків для довкілля, залучивши фахівців-енергетиків різного профілю.

«Нині, коли вода стала стратегічним ресурсом, а рентабельність сучасних енергозберігаючих технологій постійно підвищується, варто вирішувати проблеми з регулювання навантаження Об’єднаної енергетичної системи України з мінімальним негативним впливом і на водні екосистеми, і на довкілля в цілому«, – сказала Інна Тимченко.

Також учасники форуму вказали в Резолюції, що необхідно створити тимчасову слідчу комісію з депутатів Верховної Ради щодо розслідування незаконного підвищення води в Олександрівському водосховищі до відмітки +16,9 м. Це призвело до затоплення 27,72 га земель заповідної території, об’єктів історичної спадщини загальнодержавного значення та безповоротні зміни в екологічній системі річки Південний Буг.

У форумі взяли участь науковці, енергетики, громадськість, депутати обласної ради, народні депутати, представники органів самоврядування та Міндовкілля.

Джерело: Суспільне

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.