14.01.2022

Як виглядав Миколаївський елеватор 90 років тому

Держархівслужба опублікувала кінохроніку 1930 року, де відображено масштабний новобудов того часу — Миколаївський портовий елеватор.

Державна архівна служба України опублікувала кінохроніку 1930 року, Кіножурнал №45/211 з колекції Центрального кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного. Відео (тайм-код — 3:39) демонструє Миколаївський портовий елеватор. На той момент об’єкт був найбільшим елеватором у Європі.

Перший елеватор на території Миколаївського морського порту почали будувати у лютому 1891 року. Роботи завершили у листопаді 1892 року. Другий корпус звели у березні 1893 року. Загальна вартість проекту становила 831 тис. рублів.

Елеватор увели в експлуатацію 10 лютого 1893 року. Обидва корпуси ємністю 1,76 млн пудів (або понад 2800 вагонів) були здатні приймати 24 вагони та видавати 36 вагонів зерна на годину. Елеватор міг подавати вантаж одночасно на 3 судна.

Миколаївський елеватор наприкінці XIX ст.

На початку ХХ століття об’єкт модернізували: 1911 року замінили механічну передачу для обладнання на електричну. Через рік замінили труби для випуску зерна на судно конвеєрною галереєю: вона дозволяла вантажити зерно на судно, яке стояло будь-де на набережній. Також побудували кілька гілок залізничної колії для подачі вагонів із хлібом в елеватор.

Нову будівлю портового елеватора звели в 1930 році, після чого він став одним з найбільших елеваторів СРСР та Європи, а також третім у світі. Будівлю будували з монолітного залізобетону, згідно з проектом професорів Шумського та Соколова за канадським типом. Потужність елеватора – 41 тис. тонн.

У 1933 році бюро Миколаївського міського парткому розпорядилося забезпечити безперебійне навантаження на судна зерна для подальшого експорту за межі СРСР. Тоді ухвалили щоденний графік підвезення на елеватор 6 тис. тонн зерна. Робота тривала цілодобово.

У 1972 році в експлуатацію ввели два силосні корпуси ємністю 28 тис. тонн, після чого загальна потужність елеватора збільшилася до 69 тис. тонн.

У 2011 році Миколаївська міськрада оформила право приватної власності на елеватор за акціонерним товариством. Суди різних інстанцій неодноразово розглядали справу за позовом прокуратури щодо скасування незаконного рішення органу місцевого самоврядування.

Миколаївський портовий елеватор (наші дні)

У підсумку у травні 2018 року Верховний Суд направив справу на новий розгляд. Зараз підприємство є філією саме акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».

Джерело: USM

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.