10.07.2021

10 липня: свято, прикмети, традиції

Цього дня святкують День польоту на парасольці.

Який сьогодні день

10 липня — Ніколи Тесли, День польоту на парасольці, День народження футбольного свистка.

Нікола Тесла

10 липня народився Нікола Тесла — сербський та американський винахідник і фізик. Він походив із сербської сім’ї, згодом став громадянином США.

Тесла найбільш відомий своїми винаходами у галузі електрики, магнетизму та електротехніки. Зокрема йому належать винаходи змінного струму, поліфазової системи та електродвигуна зі змінним струмом. Був ключовою фігурою під час побудови першої гідроелектростанції на Ніагарському водоспаді.

Тесла вперше розробив принципи дистанційного керування, основи лікування струмами високої частоти, побудував перші електричні годинники, двигун на сонячній енергії й багато іншого.

День польоту на парасольці

Хто і коли вигадав цей день, але, напевно у цю мить він думав про милу і казкову Мері Поппінс, а можливо, тим самим прагнув людям нагадати про вітер змін.

День футбольного свистка

Цей атрибут в футбольному матчі з’явився понад 140 років тому. До 1878 року футбольні судді не мали свистка, тож впродовж гри використовували голоси. Ще, щоб звернути на себе увагу подавали знаки та дзвеніли дзвоником.

10 липня 1878 року в Англії вперше був використаний свисток. Просто судити гру довірили поліцейському, і коли на полі виникла бійка, він, за звичкою, свиснув у свисток. Налякані гравці одразу заспокоїлися.

Спочатку свистки були дерев’яними, але потім їх замінили на металеві, щоправда, іноді вони у морозну гру примерзали до губ. З часом їх стали робити з пластику. Всередині замість кульки налагодили розміщувати турбинку. Саме вона, як вважається, надає свистку дуже пронизливий різкий звук.

Вважалося, що справжній фанат футболу буде кращим суддею. Таким арбітром був і Артур Конан Дойл — лікар і письменник, який придумав геніального детектива Шерлока Холмса.

За вміння добре і правильно свистіти, сучасним арбітрам пристойно платять. Наприклад, на чемпіонаті світу 2014 року в середньому від 35 до 40 тисяч доларів за гру.

Яке православне (християнське) свято сьогодні

10 липня православні вшановують пам’ять святого Самсона.

Святий Самсон

Святий Самсон жив в VI ст. Він походив із знатної римської сім’ї, займався медициною — в своєму будинку приймав усіх хворих і бідних.

Після смерті батьків він роздав своє багатство і вирушив до Константинополя. Там оселився в бідному домі і в тиші віддавався молитві, а також продовжував лікувати хворих безкоштовно. Особливо він піклувався про тих, кого відмовлялися лікувати інші лікарі: про прокажених, паралізованих, сліпих, одержимих.

Слава про преподобного Самсона поширилася по всьому місту, і його будинок став притулком для зневірених. У 30 років Самсон був висвячений у священний сан святим патріархом Міною.

Преподобний Самсон багато років присвятив апостольським працям і мирно помер у вельми похилому віці. Його мощі були поховані в церкві святого Мокія.

Які народні прикмети і традиції сьогодні

Традиції:

У народі 10 липня відзначається Самсон Сеночний або сеногной. У цей період були часті дощі, а тому заготовлене сіно намокало і загнивало.

Прикмети:

Кучеряві хмари 10 липня пливуть з північного боку, це віщує посуху.
Дощ на Самсона, дощі будуть постійно йти аж до самого Бабиного Літа.
Якщо хмари пливуть із заходу, то буде погана погода.
Що не можна робити цього дня
10 липня не можна вживати нецензурних висловів та намагатись образити друзів та малознайомих людей
Не можна займатись важкою фізичною працею та городом
Не можна дивитись у дзеркало до світанку
Не можна викидати залишки зі столу
Не варто зривати живі квіти

Джерело: ТСН

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *