05.05.2016

«Благодійні» побори в лікарнях Миколаєва (ФОТО, ВІДЕО)

Безымянный

Пацієнти Миколаївської обласної клінічної лікарні звикли до того, що за певні медичні послуги треба платити гроші – хоча медпрацівники і називають «благодійними внесками».

Наприклад, пацієнтам відомо, що послуга кардіографії тут коштує 30 грн. Стільки ж вона обійшлася і журналісту ГромадськогоТБ.Полтава. Гроші медичні працівники беруть прямо в кабінеті, не направляючи до каси.

Головний лікар закладу Віктор Відяпін стверджує, що знає про проблему, але протистояти поборам мають, у першу чергу, самі пацієнти.

865-1

«Проблема існує, ми знаємо. Ми знаємо, що йдуть гроші – чи благодійність, чи гонорари, чи хабарі – вони йдуть, і у великій кількості. Але хто, як не хворий, має озвучити це? Вони як партизани – від них щось дізнатися неможливо. Ніхто не написав жодного разу заяву. Як боротися з таким явищем?».

За ними щодня стежити не можна. Умовляння, розповіді, вимоги – вони чомусь не мають належного впливу, тому що там, де гроші, там завжди виникає спокуса, і нікуди від цього не дінешся“.

865

Через це очільник лікарні виступає за платну медицину. За його словами, більшість пацієнтів може і хоче допомагати лікарні, але не в кишеню лікаря. А поки що існувати лікарні допомагає благодійна організація під назвою«Трансплатація органів», яка зареєстрована за юридичною адресою лікарні. Цікаво, що засновником цього фонду є сам Відяпін, депутат Миколаївської обласної ради V та VI скликань (2006-2015 рр), колишній член фракції Партії Регіонів.

У 2015 році структура видатків БО “Трансплантація органів” була схожою, хоча суми є вже дещо нижчими. З 1,7 млн грн, залучених організацією, майже 707 тис. грн пішло на поточний ремонт, а близько 467,9 тис. грн було витрачено на медикаменти. Інші статті видатків  це бланки господарських товарів (153,7 тис. грн), медичне обладнання (143,8 тис. грн), м’який інвентар (12 тис. грн).

У другій міській клінічній лікарні Миколаєва пацієнтів направляють до іншої благодійної організації – МБФ «Надія». Наприклад, за проведення кардіографії особам не за місцем проживанням доводиться платити по 20 грн до каси фонду. Проте у журналі-рахунку можна побачити і значно вищі суми, які сплачують пацієнти за інші послуги.

865-2

Приблизно прикинули, що кардіограмка коштує 20 грн. За рахунок цього ми виживаємо. Ті ж канцелярські товари ми купуємо“, – розповідає лікар з функціональної діагностики Людмила Безрученко.

865-3

Заступник головного лікаря Петро Удовиченко категорично відмовився давати будь-які коментарі на камеру щодо збору благодійних внесків.

865-4

Як говорить громадський активіст, представник миколаївської ланки ГО «Медичний контроль» Дмитро Рябченко, його організація давно відстежує ситуацію навколо благодійних фондів, що діють при закладах охорони здоров’я міста. Каже, що всі фонди є приватними і діють практично в кожній лікарні.

Затребувати у фондів [звітність] дуже складно. Усе дуже темно, специфіка темна, суми коштів занижені. Нам розповіли, що лікарів змушують направляти саме до благодійного фонду”, – ділиться Рябченко.

Намагання отримати більш детальну інформацію щодо діяльності фондів завершилися для активістів невдало:

Ми писали звернення в обласну прокуратуру з вимогою перевірити від нашої громадської організації всі приватні фонди. Ось уже рік-півтора перевіряють. Поки відповіді ми не можемо отримати, що ж ця перевірка виявила чи не виявила, хто є насправді їхніми власниками, які суми коштів вони збирають“, – додає активіст.

865-5

Довідка. Згідно з дослідженням Інституту аналітики та адвокації, у 2014 році консолідований обсяг благодійних пожертв, отриманих закладами охорони здоров’я м. Миколаєва, склав 17,3 млн грн.  З них найбільше коштів зібрала Миколаївська обласна лікарня – 4,3 млн грн. Миколаївська обласна дитяча лікарня отримала трохи менше – майже 3,9 млн грн. Ще близько 3 млн благодійних пожертв сплатили пацієнти міській лікарні №4, 2,3 млн – міській лікарні №3.

865-9

Побори в лікарнях – масштабне явище, яке носить загальнонаціональний характер. Не виключенням є і заклади охорони здоров’я Миколаєва.

Часто медпрацівники на свій розсуд встановлюють розмір так званих «благодійних внесків» і ставлять пацієнтів перед фактом необхідності сплатити кошти.

Куди йдуть ці кошти далі – на потреби лікарні чи на потреби окремих зацікавлених осіб – відстежити важко, особливо із урахуванням того, що далеко не всі медзаклади готові звітуватися перед пацієнтами по зібраним і витраченим благодійним внескам.

Читайте також: На Миколаївщині поліцейські організували бізнес на трупах (ВІДЕО)

Джерело: Громадське.ТБ

Залишити відповідь