14.11.2018

На Миколаївщині відновлено справу про зловживання у ліцеї, яку намагалися закрити правоохоронці

1441683Постановою слідчого Очаківського ВП ГУНП Гончаровою К.П.  у березні цього року закрито кримінальне провадження про факт зловживань працівниками бухгалтерії Кривоозерського аграрного ліцею. Слідча зазначила, що в ході розгляду матеріалів кримінального провадження даних, які б підтверджували факт того, що в діях головного бухгалтера містяться ознаки складу кримінального правопорушення передбаченого ч.І ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем) не встановлено.

З заявою про скоєння злочину до правоохоронців звернулася викладач ліцею Ольга Підвисоцька ще в 2015 році. Являючись заявницею у справі, жінка лише через два місяці дізналася про закриття справи:

Закривши кримінальну справу ще 31.03.2018 року слідча мала би мене повідомити про закриття, надавши мені можливість для її оскарження. Але слідча цього не зробила. Лише після мого звернення до Миколаївської обласної прокуратури  про стан ряду кримінальних справ, по яких я являлася заявником, мені було повідомлено про даний факт лише 17.05.2018р поштовим листом.

Не гаючи часу О. Підвисоцька звернулася до суду, наголошуючи на необхідності скасувати постанову та відновити кримінальне провадження.

Ця справа має суто корупційну складову, адже фонд економії стипендій злочинним способом привласнювалися посадовими особами, що неможливо без відома розпорядника грошових коштів – директора Смеричевського А.Г., а це свідчить про організоване, добре налагоджене, систематичне, протягом тривалого часу розкрадання бюджетних коштів посадовими особами,зазначає О. Підвисоцька у скарзі адресованій до суду.

Дане кримінальне провадження складалося з декількох епізодів. Однак, слідча в своїй Постанові про закриття кримінального провадження посилається лише на  «зловживання своїм службовим становищем, діючи у власних інтересах та інтересах третіх осіб, заволоділа коштами державного бюджету, які призначалися для виплат премій працівникам Кривоозерського ПАЛ». При цьому слідча жодним чином  у своїй Постанові не вказує про закриття провадження по  іншому епізоду: привласнення коштів державного бюджету, які направлялися на виплату стипендій учням Кривоозерського ПАЛ.  

Поміж іншого, заявниця просила звернути увагу на відомості нарахування заробітної плати за липень-вересень 2010 р. Вказані відомості були знайденні на смітнику після звільнення директора ліцею. З них випливає що головному бухгалтеру та працівнику бухгалтерії були нараховані значні суми в декілька тисяч грн. При цьому в цій відомості, крім вказаних осіб, не має інших працівників ліцею, а всі інші прізвища — це прізвища учнів, з чого вбачається, що це відомість на отримання стипендії та випливає, що працівники бухгалтерії нараховували собі грошові кошти з стипендіального фонду.

Під час розгляду скарги О. Підвисоцької прокурор заперечував проти її задоволення, посилаючись на те, що за висновком раніше проведеної ревізії, встановленої суми збитків не вистачає на притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 364 ч.І КК України, що має бути 80000 грн.

Вивчивши матеріали справи суд дійшов висновку, що фактично відомості про незаконне нарахування працівниками бухгалтерії грошових коштів зі стипендіального фонду, не розслідувалося. Постанова відповідно є не вмотивованою, в постанові відсутнє посилання на жодну цифру та суму. Взагалі не надана відповідь чи отримували працівники бухгалтерії грошові кошти в травні, липні, серпні 2010р., що це були за грошові кошти, чому суми отриманих грошових коштів знаходяться поруч з прізвищами учнів. Також вбачається, що жоден з учнів у провадженні не був допитаний, кількість осіб які фактично не навчались, однак на них нараховувалася стипендія — не встановлена.

Тому прийнято рішення, що  при проведенні досудового розслідування необхідно:

отримати тимчасовий доступ до банківських документів, щодо руху грошових коштів по рахункам працівників бухгалтерії за період 2010р.

виконати інші слідчі дії спрямовані на з’ясування питань вказаних в мотивувальній частині ухвали-у відповідності до отриманих доказів прийняти правове рішення.

Також з’ясувалось, що заступником прокурора Миколаївської області Божилом С.Б. проведення досудового розслідування було доручено СВ Миколаївського РВП Очаківського ВП ГУ НП в Миколаївської області через неефективність розслідування Кривоозерським ВП Врадіївського ВП ГУ НП в Миколаївської області.

Однак виявилось, що в Миколаївському ВП розслідування є ще більш неефективним. При проведенні досудового розслідування є необхідність допитати значну кількість колишніх учнів ліцею, особливо тих, що фактично в 2010р. були відраховані, однак на них продовжували нараховувати стипендію, та за рахунок яких були залишки в стипендіальному фонді. Однак з урахуванням відстані в понад 100 км. складно та не може призвести до швидкого розслідування.

За такого вважаю необхідним направити матеріали кримінального провадження до прокуратури Миколаївської області для вирішення питання щодо доручення проведення розслідування СУ ГУ НП в Миколаївської області, або до ВП, що є більш наближеним територіально — відзначається в ухвалі суду.

Відповідно, суд прийняв рішення скаргу заявниці задовольнити. а постанову слідчого — скасувати.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *