13.11.2017

Наодинці з «ласкавим убивцею»: особливості національної недбалості

xronicheskij-gepatit-1

Через 20 років після зараження гепатитом С можна дізнатися, що тихо прогресує остання, 4-та стадія фіброзу — перехід у цироз. Діагноз ставиться випадково або коли хвороба вже з’їла печінку, і є цироз або рак. Все про гепатит – в інтерв’ю з миколаївським лікарем.

С — стосується кожного

Шлях зараження — кров у кров. У манікюрному салоні чи в перукарні теж можна отримати цю «нагороду», не знаючи. А в побутових умовах зараження рідкісне. І знайдуться окремі медпрацівники, які тонко натякнуть, створюючи імідж пацієнту: і  статевим шляхом, хоча насправді так заражаються лише 3% (!). Під дверима інфекціоніста через таке показуватися не хочеться, що сприяє поширенню хвороби. Пацієнт не бажає заражати, але система діє проти нього. Ви подумали про наркоманів? Якщо 75% з них з ВГС, то це аж ніяк не означає, що така ж кількість заражених гепатитом С – наркомани.  А ось що насправді цікаво: скільки передач вірусу під час візиту до стоматолога (!) з нестерильними інструментами, не рахуючи кілька % під час іншого оперативного втручання? Дуже високу і неофіційну цифру не назву з міркувань професійної етики. Де офіційна статистика зараження, яке проходять під відповідальністю медиків, чому її немає в Україні ніде? Може і складно підрахувати, але можливо. І чому ж система не пропонує уберегтися від гепатиту С, як від СНІДу? П. Загребельний уже давно сказав, що у літописців найстрашніша зброя – замовчування. Про ВГС треба казати не у результаті, а для профілактики!

Інтерв’ю з лікарем Миколаївського обласного гепатологічного центру обласної інфекційної лікарні Станіславом Павловичем Титовським.

Чим відрізняються гепатит С від СНІДу?

Різниця в чому: СНІД – хвороба потенційно смертельна, фатальна. Гепатит С, навіть до появи сучасних препаратів, в принципі, — доброякісне захворювання. Це не рак, не СНІД і не туберкульоз. Сьогодні воно виліковне. Через це така різниця є у підходах і в настороженості. Це моя точка зору.

Чому ця хвороба не діагностується, як СНІД, наприклад? На обліку в жіночій консультації вагітні здають аналіз крові на гепатит В, але не  С.

Спеціальних програм виявлення гепатиту С немає. Діагностують його, коли, наприклад, беруть до армії, служити в екстремальних умовах. І це стосується не тільки гепатиту С, сюди входять усі хронічні інфекції… Якщо гепатит В або С протікає більш-менш доброякісно, а людина потрапляє в екстремальні умови — і через психологічні, і фізичні навантаженнях, і харчування хвороба може проявитися. І що то за вояка буде?

При вагітності, за бажанням майбутньої матері, обстежують. Але ж усі проблеми з гепатитом С вирішуються після народження дитини і закінчення строку грудного вигодовування. Чому обстежують на гепатит В? Тому що він набагато частіше може бути переданий плоду, і якщо у матері є вірус гепатиту В, то щеплення новонародженого зменшує ризик зараження.

А якщо порівняти гепатити В і С?

На сьогодні хронічний гепатит В, на жаль, практично невиліковний. Його вірус набагато стійкіший і легше передається статевим шляхом, а доза інфікуюча в тисячі разів менша, ніж у ВГС. Прогностично це також дві різних хвороби. Гепатит С іде поетапно: нульовий фіброз, 1-ий, 2-ий, 3-ій, 4-ий. Кому не пощастить — рак печінки. При гепатиті В діє ентеровірус, при якому може бути носійство, може виникати високий фіброз, і, кому не пощастить, — рак печінки. Цей вірус онкогенний. Зараз люди налякані гепатитом С, але забувається, що гепатит В — набагато гірше і небезпечніше захворювання.

Гострий гепатит В у 95% закінчується позитивно: людина видужала і забула. Гострий гепатит С у 70-80 % переходить у хронічний. Хронічні форми протікають по різному, хоча обидві можуть закінчитися досить позитивно, і людина протягом життя не знатиме про це і розповсюджуватиме. Інша річ, що В у більшості випадків проходить транзитом.

Сьогодні проблема гепатиту В у світі не вирішена. Є експериментальні ліки. Засоби, які сьогодні використовуються, лише загальмовують процес, але не виліковують. Є можливість вилікувати гепатит С. Всесвітня організація охорони здоров’я взагалі поставила завдання: до 2030-го року щоб від нього залишилися тільки сліди, і це можливо, якщо організувати. А через років 5-6 будуть ліки від гепатиту В, які дозволять ліквідувати і цю проблему. При гепатиті В є світлий, так би мовити, штришок: є щеплення, і дуже ефективне, чого немає при гепатиті С, при ВІЛ-інфекції.

Вважається, що кожен четвертий житель Землі зустрічається з вірусом гепатиту В. Гепатиту С в Україні, я думаю, набагато більше, ніж В. Від 3 до 7 відсотків: різні експерти по різному говорять, скільки населення має вірус гепатиту С.

Які прогнози щодо лікування гепатиту С?

На реєстрації нове покоління препаратів прямої дії, високоефективних при всіх генотипах вірусу. Вони дозволяють спростити лікування, здешевити його контроль, зменшити можливість повернення вірусу після курсу (рецидив). Це величезне досягнення сучасної науки — через 25 років після відкриття вірусу гепатиту С — дати в руки лікарям ефективний засіб боротьби з цією недугою!

Кому з ВГС надають інвалідність?

Тому, у кого некомпенсована функція печінки, яка не може бути підтриманою противірусним лікуванням, метаболічною терапією. Тобто печінка скомпрометована до такого ступеня, що свою функцію уже не виконує.

Протистояння

Аналіз на антитіла коштує приблизно 20 грн для СНІД-лабораторії. Але він не може гарантовано  показати вірус через його тривалий інкубаційний період — від 2 тижнів до 0,5 року. Найточнішим буде аналіз на ПЛР, якщо його зробити з чутливістю апаратури 15 МО/мл (інша просто може не показати). Нажаль, на станції переливання крові під час її забору у донора користуються лише виявленням антитіл гепатиту С. Така ситуація є нормою для Миколаївської області через застарілість обладнання: держава не оновлює його. Тому під час переливання крові пацієнту, в тому числі дитині, цілком реальне зараження!

Усі дослідження ВГС робляться у приватних лабораторіях і дорогі: ціна встановлюється самою лабораторією і сягає іноді 1-2 тисяч за найдорожчий. Загальна сума часто змушує хворого відмовлятися від обстеження і лікування. Аналіз на антитіла – єдиний аналіз, який робить державна лабораторія.

У США та у європейських країнах влада давно проводить діагностику населення, безкоштовну, і лікує. У результаті, процент хворих значно зменшився і знаходиться за епідпорогом. В Україні ж епідемія прогресує багато років. А нещодавня статистика пригрозила збільшенням кількості хворих гепатитами: більше, ніж на СНІД і туберкульоз разом. Українці посідають перше місце серед країн Європи за розповсюдженістю гепатиту С: близько 8% населення, а це більше, ніж СНІД. Поріг епідемії – 3%. За окремою статистикою, мізерна кількість хворих людей знає, що вони заражені гепатитом. Окремі спеціалісти вважають, що якщо правильно не організувати механізми викорінення гепатиту С, то він стане чи не найбільш розповсюдженою хворобою в Україні.

Іще у 2008 році держава не помічала цю хворобу і не переймалася лікуванням та створенням гепатоцентрів. Лише в останні роки стала діяти вже згадана програма, нещодавно Україна розпочала співпрацю з країнами ЄС для подолання ВГС. Це обнадіює.

Довгострокові митарства лабораторіями, перездавання і доздавання. Це «весело», коли цироз близько. Якщо аналізи дозволять – можна лікуватися безкоштовно, за державною програмою профілактики і лікування вірусних гепатитів, інтерферонами. Усе залежить від підтипу вірусу. Інтерферони безкоштовні, але: процент випадків тотального знищення вірусу невисокий, вони забирають купу часу (рік) і нервів. К. Чапек про Україну, напевно, сказав, що «замість військового насилля – насилля без війни», тому що у цивілізованому світі від інтерферону відмовились. У багатьох країнах виробляють препарати нового покоління, здатні вилікувати ВГС за 3 місяці з ефективністю до 98%. Тобто майже всі хворі виліковуються! Навіть Індія виробляє це чудо, але не ми.

Аналізи пацієнта підтверджують, що інтерферон не ефективний, тому доведеться купувати закордонні препарати нового покоління. Ціни в середньому 40-50 тис. грн за упаковку, яких мінімум треба три, максимум – залежить від поточних аналізів. Наприклад, курс лікування препаратом «Совалді» різних виробників коштує близько 100 тисяч доларів за тримісячний курс. Благо, Україна підписала зі США мирову угоду на початку весни 2017-го р., завдяки якій американський «Совалді» компанії Global Sciences з сертифікатом відтепер коштує 250 доларів. Доведеться прийняти і факт, що далеко не всі препарати зареєстровані в Україні, і контрабанда власною персоною продається з рук і в аптеках. Препарати з Єгипту, наприклад, оригінальні, убивають вірус, але нащо віддавати за них 5,5 – 10, 5 тис. грн і ризикувати життям? Усе-таки це контрабанда. У Єгипті ці препарати чи не найдешевші, і українці їдуть туди, аби купити собі оригінал.

Хороші починання у нас, хоч і не завжди, бувають тільки на паперах хорошими…

А куди ж програма поділася? Цьогорічна, 2017, народилася у чиновницьких макітрах аж на початку осені. З початку року і до цього часу ніхто, навіть в. о. начальника управління охорони здоров’я в Миколаївській обл. Ю. К. Дячук, не знав, коли саме розпочнуть видавати ліки. Противірусна дія нового покоління затрималася, загрожуючи збільшенням смертності та поширенням вірусу. Якщо людина стала на облік навіть на початку поточного року, за минулорічною програмою їй не світить полікуватися за державний кошт препаратами, підкреслюю: нового покоління, тому що виділені ліки розраховані на курси для хворих 2016 року. Є варіант дочекатися вступу у дію програми, але ВГС, як і організація дії програми, — хвороба хитра. Аналізи можуть показати межу «фіброз-цироз» або рак, цироз — це не дозволить чекати, і треба тільки купувати.

У 2016 р. навіть половина хворих не лікувалася за програмою препаратами нового покоління: упаковок 6 тис., хворих – десятки тис. Є 19 пунктів програми МОЗу, із яких виконується тільки закупівля ліків, на що бюджет виділяє лише 20-25 % фінансування. Відомо, що пріоритет надається пільговим категоріям населення.

Поки українські чиновники не перестануть «допомагати» – до тих пір буде епідемія не тільки на ВГС, а й на недбалість

Людина, яка завітала до міської ради за допомогою на лікування, почувається приниженою і обманутою. Її міряє очима частина службовців, з недовірою ставиться до підтверджень з підписами, печатками. Під час «футболу» пропонує мізерну суму і ту урізає до сміховини з гучним словом «допомога». Якщо наважитися знову наступити на себе і принести нове прохання – спочатку кажуть, щоб спробували місяці через 3, потім називають інший термін, а в кінці письмово присилають третє: відповідно до рішення Первомайської міської ради від 25. 04.2017 р. № 4 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.12. 2015 р. № 3 «Про затвердження міських Програм соціального захисту населення, які будуть фінансуватися у 2016 – 2020 рр.», матеріальна допомога надається один раз у три роки громадянам міста, які опинилися у складних життєвих обставинах…». На папери з відписками у міськради, яка жаліється на відсутність коштів, вони є. Відповідь іде цілий місяць, а людина жде увесь цей час. Вся катавасія може займати і 2, і 3 місяці.

Г. Сковорода, ще не було сьогоднішніх чиновників, сказав: «З усіх утрат втрата часу найтяжча».  Державні службовці не рахують, скільки людина витратила на походи і ксерокопії коштів! Виплачена сума далеко не перекриває їх, сил і здоров’я. А якщо взяти до уваги ще й звернення до обласної ради, які закінчуються відписками про те, що виплатою на місці уже допомогли? Програм, за якими можна отримати допомогу, більше, ніж одна, та інформацію про це, чомусь, не вигризти. На сайті обласної ради, наприклад, узагалі нічого знайти не можна: безлад. Невже для того, щоб допомагати, треба плескати язиками для рейтингів і сприяти втраті людиною здоров’я! Чому б чиновництву разом не допомогти системі медицини — не зробити її безкоштовною і не виключити можливість звертатися за допомогою? Пріоритет у чому?

До речі про медицину. Трапляються некомпетентні медики, до яких звертаються з міської та облради за роз’ясненнями для «допомоги». Іноді вони майже звинувачують пацієнта, запитуючи, чи він часом не сам призначив собі дорогі препарати, і пропонують купити контрабанду, бо вона дешевша. Запевняють, що можна взяти аналог за безкоштовним рецептом в аптеці (постанова Кабміну № 1303), хоча у переліку категорій захворювань нема ВГС. Закидають, що треба оформити інвалідність (коли про неї навіть натяку нема): тоді постанова № 1303 передбачає 50% безкоштовних ліків. Не секрет, що за цією постановою інваліди не отримують обіцяного, як і діти до 3 р. 100% чи до 6 р. – 50%. Принизливо навіть слухати про таке.

А наостанок «допомагають» благодійні фонди. Результат – 0, навіть якщо взяли слухавку чи відписалися.

Тінь яблуні не заважає. (Г.Сковорода)

І все-таки гепатит С ЛІКУЄТЬСЯ! І у хворого є найближчі люди, які допоможуть і підтримають на всіх етапах лікування.

Від одного з пацієнтів спасибі гепатологу МОІЛ С. Титовському за підтримку, людяність та інформацію для статті; завідуючому Миколаївською обласною СЕС О. Ігнатенкову за інформацію для статті; головуючому ГО «Іскра надії» О. Мартинюку, завідуючій гепатоцентру МОІЛ С. Федоровій та в. о. начальника УОЗ в Миколаївській обл. Ю. Дячуку людяність і пораду.

Катерина Муцет

Читайте також: Виконком Миколаївської міськради все-таки підтримав виділення грошей на придбання автівок для КОРДу

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *