04.05.2018

Про отримання статусу учасника бойових дій

ato

Немає АТО (а є ООС) – то немає і статусу? Дехто переймається й таким запитанням.

Побоювання спростовує Юридична сотня.

Участь в АТО, як і участь в операції Об’єднаних Сил, буде давати можливість отримувати статус УБД в звичайному режимі. Принципових змін в процедурі отримання і оформлення статусу як для діючих військовослужбовців, так і для звільнених осіб після закінчення АТО не відбулося. Детальніше — в статті юриста Юридичної Сотні Антона Красова, правозахисника, юрист Всеукраїнської правозахисної громадської організації «Юридична Сотня».

З вступом у дію Закону про реінтеграцію Донбасу серед військовослужбовців з’явилося чимало чуток щодо припинення надання статусу учасника бойових дій. Відсутність офіційних роз’яснень з цих питань породжує стан неясності і невпевненості. «Немає АТО – то немає і статусу?», — запитують нас військовослужбовці. Якою є ситуація з точки зору права давайте розбиратися разом.

24 лютого 2018 року набув чинності Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (закон про реінтеграцію Донбасу).

Із набуттям сили цього закону антитерористична операція (АТО) завершилася і був введений в дію інший правовий режим — заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (операція Об’єднаних сил), про що йдеться у статтях 7, 8, 9, 12 Закону.

Чи впливатиме дана зміна на надання статусу УБД?

До цього часу було дві правові підстави, які надавали можливість особі отримати статус учасника бойових дій (п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу»). В цих нормах йшлося про необхідність участі або забезпечення участі в АТО, що давала можливість отримати надалі статус учасника бойових дій.

Такі ж норми можна побачити у Порядку надання статусу УБД (постанова КМУ № 413 від 20.08.2014 р.) . Відповідно до п. 4 Порядку підставами для надання статусу є документи про безпосереднє залучення особами до участі або забезпечення проведення АТО.

Після прийняття закону про реінтеграцію Донбасу прикінцевими положеннями було внесено зміни до різноманітних законів, зокрема до п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», про які йшла мова вище. Тепер , окрім участі в АТО, ще однією підставою для отримання статусу УБД буде участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (операція Об’єднаних сил). Таким чином, відбулося узгодження норм двох законів.

Відповідно до прикінцевих норм цього Закону Кабінет Міністрів має привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим законом, зокрема внести зміни до Порядку надання статусу учасника бойових дій, в якому участь в АТО буде доповнено участю в операції об’єднаних сил як підставою для отримання статусу УБД.

Як бачимо, тепер участь в АТО, які і участь в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (операції Об’єднаних Сил) будуть давати можливість отримувати статус УБД в звичайному режимі. Таким чином, принципових змін в процедурі отримання і оформлення статусу як для діючих військовослужбовців, так і для звільнених осіб після закінчення АТО не відбулося.

Читайте також: ООС. Бойові дії — переважно на Донецькому, Світлодарському та Маріупольському напрямках

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *