04.03.2022

Бояться війни та воєнного стану, частина росіян намагається втекти за кордон

У той час, коли російські війська повільно просувалися до столиці України 3 березня, деякі люди в Москві намагалися втекти за кордон на рейсах, які ще не заборонені з Росії.

І на які через високий попит стрімко зросла ціна, йдеться в репортажі Reuters з Москви.

Хочуть виїхати за кордон

Кремль відкинув припущення, що російська влада планує запровадити воєнний стан після вторгнення в Україну, яке Москва називає “спецоперацією”. А також те, що зупинять виїзд з Росії чоловіків боєздатного віку. Але частина чоловіків не хоче ризикувати залишатися у країні.

Один росіянин, який повернувся до Москви з заходу Європи рік тому, сказав, що купив авіаквиток до Стамбула на вихідні. Додав, що жити в Москві вже неможливо.

“Я боюся, що завтра введуть мобілізацію, і я не зможу вилетіти”, — сказав 29-річний чоловік, попросивши залишитися анонімним, як і інші, кого цитують у цій статті. “У своїх найгірших кошмарах я не міг уявити таке пекло, коли повертався рік тому”.

Інший 38-річний чоловік сказав, що йому вдалося купити дорогий квиток до Близького Сходу на вихідних.

“Я не хочу воювати в цій війні. Ми чули багато чуток, і я не вірю Кремлю, коли він каже, що це неправда”, — сказав він.

Вторгнення Росії в Україну розпочалося в четвер 24 лютого. Українські міста були оточені та піддані бомбардуванню. Загинули сотні російських солдатів та українських мирних жителів. Росія потрапила в ізоляцію такого розміру, якого ніколи раніше не переживала її економіка.

Бояться арешту

Вартість авіаквитків зросла після того, як Росія закрила свій повітряний простір для авіакомпаній з Європейського Союзу та багатьох інших країн у відповідь на санкції, введені Заходом, серйозно обмеживши можливості росіян подорожувати.

Безпрецедентні західні санкції проти Москви вже призвели до зростання цін і почали впливати на життя звичайних росіян. А тих, хто протестує, швидко арештують.

За даними моніторингової групи протесту OVD-info, від початку вторгнення 24 лютого на антивоєнних протестах у Росії було затримано приблизно 7669 людей.

Віддавши свого кота родині, 29-річна жінка прилетіла до Ізраїлю в неділю, перш ніж ціни ще більше піднялися. Переймалась, що в Москві все може тільки погіршитися.

“Мені соромно, що я не залишилася в Росії, що я не борюся до кінця, не протестую на вулицях, — каже вона. — Але якщо ви виступаєте проти війни, вас заарештують. Є закон про державну зраду”.

Російська державна прокуратура 27 лютого нагадала, що будь-кого, хто надає фінансову або іншу допомогу іноземній державі чи міжнародній організації з метою протидії безпеці Росії, може бути засуджено за державну зраду. Покарання загрожує максимальним терміном ув’язнення до 20 років.

Проблеми з візами

Інші люди зіштовхнулися з бюрократичними перешкодами. Росіянам потрібні візи для в’їзду в більшість європейських країн. В італійському візовому центрі в Москві утворилася невелика черга, яка все ще приймала запити лише за попереднім записом. На найближчі вільні місця чекати понад тиждень.

“Я запишусь на 11 березня, хоча те, що може статися найближчим часом, страшно і невизначено, — сказала 40-річна росіянка. — Я хочу мати готову візу. Думаю, мене пропустять з ПЛР-тестом (на COVID), а потім я щось вигадаю”.

Російську вакцину Sputnik V ЄС не схвалив. А це означає, що багатьом росіянам без щеплення визнаною Заходом вакциною, відмовлять у в’їзді через стан здоров’я.

Втекти намагалися не лише росіяни. На візу подала також філіппінка, яка працює нянею в Москві.

“Я відчайдушно хочу отримати візу, мені тут страшно”, – сказала вона.

Джерело: Суспільне

Leave a Reply