30.07.2022

Через війну в Чорному морі загинули тисячі дельфінів

Тривають жахливі наслідки війни для чорноморських дельфінів.

Про фе повідомив доктор біологічних наук, професор Іван Русєв, який працює у Національному природному парку “Тузловські лимани”.

Божевільні варвари кацапстану вже 157 добу нищать наші міста, селища, вбивають людей. Кожного дня гинуть наші діти, жінки, чоловіки і самі достойні воїни світу. Наш ворог – московська хунта, російський фашистський режим, який пішов окупаційною війною на мирний український народ і Державу Україна.

Сьогодні Україна в вогні і палає від сходу до заходу, із півдня до півночі. Від ворога гинуть не тільки люди, продовжують гинути найрозумніші істоти Чорного моря – дельфіни, про що я за місяці війни не раз писав.

І ось, море знову, вчора 29.07.22 року, винесло на узбережжя Національний природний парк “Тузлівські лимани” дельфінів азовку і білобочку, а на одеській пляж теж білобочку. Жахливі наслідки війни для дуже рідкісних та занесених до Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природі чорноморських дельфінів, тривають.

Вже раніше я писав, що бойові дії рашистів на Чорному морі відбуваються із застосуванням надводних та підводних човнів, де використовуються гідролокатори. Внаслідок використання гідролокаторів (сонарів) створюються потужні звуки, які негативно впливають на здоров`я тварин: дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів суден, що виводить з ладу їх органи навігації та ехолокації, вони отримують потужну акустичну травму. Страждають дельфіни також і від потужних вибухів у час бомбардування моря, яке довго продовжувалось. При уражені органів навігації і слуху, дельфіні не можуть застосувати ехолокацію, тобто вони стають фактично «сліпими». Втративши орієнтацію тварини втрачають акустичний контроль над середовищем.

«Сліпі» дельфіни знаходяться в стресі та паніці, не можуть орієнтуватися в просторі. В результаті вони потрапляють на усілякі перешкоди, зокрема й міни, розбиваються об скелі. І головне – такі “паралізовані” дельфіни не можуть вполювати рибу та швидко виснажуються. Ослаблені від удару гідролокаторів дельфіни, «сліпі», в стресовому стані різко втрачають імунітет і стають об’єктом автономного зараження збудниками інфекцій, віруси яких в них живуть постійно. Це насамперед характерний для дельфінів вірус – морбіллівірус.

З’явившись на узбережжі, загиблий дельфін, може зникнути вже наступного дня, хоча бувають і виключення, коли трупи можуть лежати довго. І тому, фактичні дані по загиблим чорноморським дельфінам від орків дуже занижені, оскільки знайти і врахувати в загальну кількість всіх викинутих морем тварин, практично неможливо.

І по нашим оцінкам загальна кількість загиблих дельфінів трьох видів у Чорному морі через військові дії становить за найнижчими нашими оцінками щонайменше 5000 особин за період війни 2022 року. До того ще і слід додати той факт, що море викидує на берег не більше 5% від всіх загиблих тварин. Решта 95% просто іде на дно моря і ми не можемо їх зареєструвати. Вони не доступні для виявлення та підрахунку з берега, тому ми вважаємо що за часи війни російських варварів проти України, вже загинуло, імовірно, десятки тисяч дельфінів.

 

Leave a Reply