22.05.2022

Мавпяча віспа: лікар розказала, чи варто українцям боятися нового вірусу

Не встиг світ відійти від пандемії коронавірусу, як людство спіткала нова недуга – мавпяча віспа. Цей вірус щодня фіксують у багатьох країнах світу, зокрема, уже є випадки зараження і в Європі.

Українська лікарка Дар’я Сімчук на своїй сторінці в Instagram відповіла на найпоширеніші питання щодо захворювання.

“Ковід, війна, ядерні погрози… чого нам ще не вистачало в житті для повного щастя? Мавпячої віспи! Інтернет кишить заголовками про неї, і от ми всі вже в журбинці. Давайте розбиратись, чи такий страшний той чорт, як його малюють”, – закликала медик.

  • Знову новий вірус?

Ні! Віспа мавп відома з 1958 року, був спалах серед лабораторних мавп. Ця зараза належить до роду Orthopoxvirus родини Poxviridae, і є родичем натуральної віспи (яку винищили щепленнями), та вірусу коров’ячої віспи.

Перший випадок віспи мавп у людини виявили в 1970 р. в Демократичній Республіці Конго. Потім іноді виявляли у кількох інших центрально- та західноафриканських країнах.

  • А зараз що?

Зараз з’явились повідомлення про болячку із інших країн, в яких раніше мавпячої віспи не було, зокрема в Європі та Північній Америці.

  • Звідки воно береться?

Резервуаром вірусу підозрюють африканських гризунів, ну і заражених приматів. Передача вірусу відбувається від тварини до людини, від людини до людини, від матері до дитини під час вагітності і пологів, або від заражених матеріалів.

За словами Сімчук, вірус проникає в організм через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи або слизові оболонки (очі, ніс, рот, статеві органи). Від тварини до людини через укуси або подряпини, приготування м’яса, прямий або не прямий контакт з зараженими рідинами організму, наприклад, через брудну підстилку.

Від людини до людини передача відбувається через великі дихальні краплі або контактно. Краплини такого розміру не поширюються далеко, тому потрібен тривалий тісний контакт обличчям до обличчя (це вам не ковід від якого дроплетси розлітаються до 10 метрів). Контактний шлях включає прямий або непрямий контакт з рідинами організму або зараженим матеріалом, наприклад, через забруднений одяг або білизну.

Leave a Reply