20.07.2022

Мобілізація в Україні: які правила пересування в країні та за її межі діють для військовозобов’язаних

Хто є військовозобов'язаним в україні / фото REUTERS

Останнім часом в Україні через загальну мобілізацію до лав ЗСУ набула резонансу поширена 5 липня у медіапросторі  інформація про те, що особи призовного віку, військовозобов’язані та резервісти відтепер зможуть виїжджати за межі місця проживання лише з дозволу військкомату. Тобто, аби виїхати зі свого району чи області, чоловіки, які підпадають під ці категорії, мають отримати довідку.

Крім того, через запроваджений воєнний стан і повномасштабну війну чоловікам призовного віку також заборонено виїжджати за кордон. Та все ж деяким умільцям вдається покинути територію України.

Пропонуємо розібратися, чи можуть все-таки військовозобов’язані українці вільно пересуватися Україною без дозволів, а також кого прикордонники мають право випустити за межі країни.

Чи можуть військовозобов’язані виїхати з місця проживання

5 липня у Генштабі Збройних Сил України заявили про затвердження Порядку надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) у воєнний час. Дозвіл мав видаватися від 30 діб до року.

Зазначимо, що ця норма існує давно, ще з 1992 року, а саме в Законі України “Про військовий обов’язок та військову службу”, яким передбачено, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України – без дозволу відповідного керівника)” (ч. 4 ст. 37).

Згодом після чималого резонансу у суспільстві головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб не було, але військовозобов’язані повинні стати або поновитися на військовому обліку. За його словами, ті, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у територіальних центрах комплектування і соціальної підтримки.

Leave a Reply

 
%d bloggers like this: