15.05.2022

Миколаївські музеї організовують захист своїх колекцій

На період воєнного стану музеї, що розташовані у Миколаївській області, закриті для відвідувачів. Робота працівників установ зараз сконцентрована на захисті своїх колекцій, а також на охороні експонатів, убезпеченні їх від пошкодження та знищення.

Ще у 2014 році російські військові довели, що вони не лише агресори та вбивці, а й мародери. На тимчасово окупованих територіях Російська Федерація знищує та обкрадає культурну спадщину українського народу, злочинним способом привласнюючи її собі. У Миколаєві збереженню музейних експонатів приділяють особливу увагу.

– Музейні заклади сьогодні виконують свою першочергову функцію – це підготовка музейних цінностей до можливої ​​евакуації. Їх поділено три черги. До першої черги відносяться експонати та фонди, що становлять найбільшу цінність. Ми дуже сподіваємось, що все залишиться тут на місці, однак у разі потреби саме над цим і працюють нині музейні співробітники, — пояснила начальниця управління культури, національностей та релігії Миколаївської ОДА/ОВА Олена Буберенко.

Окрім держави, до захисту фондів музеїв долучаються громадські організації та волонтерські центри. Наразі фонди першої черги вже запакували та підготували до можливої ​​евакуації. Директор Миколаївського художнього музею імені Верещагіна Сергій Росляков розповів, незважаючи на те, що унікальні колекції прибрали з експозицій, працівники музею продовжують працювати, щоб захистити всі експонати від небезпеки.

Сам процес упорядкування та пакування музейних експонатів досить складний. Кожному твору мистецтва чи артефакту потрібні індивідуальні вимоги до зберігання. З огляду на велику кількість цінних предметів ця робота займає не один тиждень.

Загалом із усіх музеїв Миколаєва до можливої ​​евакуації підготували до 400 експонатів першої черги.

Музейні фонди другої та третьої черг нараховують більше колекцій. Ці експонати залишатимуться у музеях, хоч і у демонтованій формі. Їх охоронятимуть. В даний час музеї продовжують зміцнювати свої будівлі та вікна, щоб хоч так захистити культурне надбання від ворожих обстрілів та уламків снарядів.

Випадків крадіжки з боку російських окупантів, стосовно музею в області, на сьогоднішній день не зафіксовано. Проте випадки, які вже трапилися в інших регіонах, вимагають ставитись до цього питання надсерйозно.

– Наприклад, Маріупольський музей, який уже пограбували та знищено музей імені Григорія Сковороди у Харківській області, – сказала Олена Буберенко.

Захист культурних надбань під час війни – ще одне з пріоритетних завдань держави. Особливо важливо, щоб світова спільнота, яку 18 травня відзначатиме Міжнародний день музеїв, звернула увагу на ще одну форму агресії Росії – геноцид проти української історії та мародерство нашої культурної спадщини.

Джерело: СвідокІнфо

Leave a Reply