22.01.2023

На Миколаївщині м’ясник Руслан робить консервацію для військових

У магазині м’ясника Руслана у Веселиновому, що на Миколаївщині, завжди є готова партія продуктів для відправки військовим на фронт. Хобі чоловіка перетворилось на щоденну діяльність.

Про це Руслан розповів кореспондентам Суспільного.

Виготовленням та продажем м’ясних продуктів Руслан займається десять років.

“У мене таке було хобі — консерва, копчення. І коли через наше селище пішли хлопці захищати інші міста, що поруч, ми почали їм допомагати. Треба було їх нагодувати, як довезти, саме в той момент знадобились ось ці мої навички з консервацією. Купа банок у нас було, купа всього”, — пригадує чоловік.

Коли в селищі майже закінчились скляні банки, а обсяги виготовлення їжі для військових зростали, довелось опанувати незвичні технології, говорить Руслан.

“Фаршоміс, тістоміс. Тут замішується повністю вся каша з інгредієнтами. Спочатку ми різали вручну, а зараз подрібнюємо так. Тому що потрібно багато робити продукції”, — розповів Руслан.

Згодом банки замінили на фасувальні пакети.

“Пакет вакуумується і запаюється. Якщо із чимось таким рідким, наприклад, борщі, то вакуумна машина не бере, треба запайщик. Приклали, запаяли і в автоклав. І все, весь процес. З автоклава дістали, в ящики поклали і знайшли людину, яка може відвезти туди, куди треба відвезти”, — розповів м’ясник.

Руслан виготовляє паштет м’ясний, паштет печінковий, кашу з м’ясним паштетом, кашу з печінкою, гуляші та борщ.

“Є жінки, які передають своїм чоловікам, чоловіки потім телефонують мені і говорять, що я передав їм сухпай. Я кажу: “Ви спочатку відкрийте і скуштуйте!”. Це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці”, — говорить Руслан.

До початку повномасштабного вторгнення подібні страви довгого зберігання чоловік готував для своєї родини.

“Їздимо на моря “дикунами” і подібне, все це було розроблено, просто не робилось у таких об’ємах. Я сам собі ставав ввечері тут, раз-раз, зробив баночок 30-40. А вже коли почались об’єми, це все, що я міг, перейшло в таку роботу”, — розповів м’ясник.

Продукти для виготовлення каш, гуляшів та інших страв чоловік закуповує самостійно, а також допомагають місцеві. У магазині Руслана стоять наповнені ящики, звідки волонтери можуть брати продукцію та передавати військовим на фронт.

“Якщо я тут, а хлопці там — чим можу, тим допомагаю, що заробляю — вкладаю в цю консервацію”, — говорить Руслан.

Залишити відповідь