18.01.2022

«Використання касового апарату – це не тиск на бізнес, а виведення його з «тіні», – Віталій Кім

Від 1 січня 2022 року більшість підприємців, які є платниками єдиного податку другої-четвертої груп повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Проте деякі ФОП, які здійснюють діяльність на території сіл, можуть продовжувати вести розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій.

Про це йшла мова під час наради голови Миколаївської облдержадміністрації Віталія Кіма, його заступника Миколи Марінова та начальника ГУ ДПС у Миколаївській області Дмитра Прокоф’єва з керівниками районів та міськими, селищними, сільськими головами.

Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року набрав чинності закон, відповідно до якого використання касових апаратів стало обов’язковим для ФОПів, які проводять розрахункові операції у розумінні Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Водночас фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої групи відповідно до положень ПКУ звільнені від обов’язку застосовувати РРО/ ПРРО при здійсненні господарської діяльності.

Як зазначив Віталій Кім, закон спрямований не на те, щоб посилити фіскальну політику, а на те, щоб вивести з «тіні» тих, хто використовує спрощену систему для прикриття великого бізнесу.

«Хочу відзначити, що процес фіскалізації – невідворотний. Якщо ми хочемо жити в цивілізованому та розвиненому суспільстві, ми маємо дотримуватись норм закону. Використання касового апарату – це не тиск на бізнес, а виведення його з «тіні». Норми обов’язкового використання касових апаратів сприятимуть детінізації розрахунків у сфері торгівлі й послуг», – сказав Віталій Кім.

Підприємець може обрати альтернативу класичному РРО – програмний РРО, у тому числі безплатне програмне рішення ДПС України, яке перетворює будь-який пристрій (смартфон, планшет, комп’ютер) на касовий апарат. Застосунок можна завантажити на офіційному сайті ДПС України. До того ж це програмне рішення не потребує подання додаткової звітності, оскільки обмін даними між ПРРО та податковою здійснюється онлайн, можливість формування Z-звіту передбачена в один «клік».

Детальніше про основні аспекти застосування реєстраторів розрахункових операцій розповів Дмитро Прокоф’єв.

«Процедура реєстрації програмного касового апарату досить проста і здійснюється через електронний кабінет. Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган», – повідомив начальник Головного управління ДПС у Миколаївській області.

Також він додав, підприємці платники єдиного податку, що провадять роздрібну торгівлю на території села товарами (крім підакцизних), за умови не перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (167 розмірів мінімальної заробітної плати), мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО/ПРРО, але з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, крім випадків:

– роздрібної торгівлі в торговельних об’єктах, в яких здійснюється також торгівля підакцизними товарами;

– дистанційної торгівлі, зокрема, торгівлі через Інтернет;

– прийняття рішень сільськими радами та радами територіальних громад про обов’язкове застосування на території села РРО/ПРРО.

Зі свого боку заступник начальника ГУ ДПС у Миколаївській області Ольга Купчишина нагадала, що з 1 січня 2022 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом минулого року. Декларуванню підлягають доходи, при виплаті яких не утримувався податок на доходи фізичних осіб.

Граничні строки подання декларації за звітний (податковий) 2021 рік:

– для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (до 09.02.2022);

– для громадян, які відповідно до норм розділу IV ПКУ зобов’язані подавати декларацію, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;

– для фізичних осіб, які декларують право на податкову знижку – по 31 грудня включно наступного за звітним роком.

Залишити відповідь