27.09.2015

Православні відзначають Здвиження

Християни візантійського обряду 27 вересня (14 вересня за старим стилем) святкують Воздвиження Чесного Хреста Господнього - це одне з 12 великих свят Східної Церкви, що має один день перед- та 7 днів попразництва.

Саме слово “воздвиження” означає “піднесення”, тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. Вважається, що в основу цього свята лягли дві події – віднайдення в IV ст. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалима в VII столітті.

Щодо віднайдення Господнього Хреста, то християнська традиція передала нам кілька різних легенд. Три з них приписують віднайдення Хреста св. Олені, матері імператора Костянтина Великого. Датою віднайдення Хреста орієнтовно вважають 326 рік, однак перше святкування відбулося 14 вересня 335 року – у день урочистого Воздвиження віднайденого Хреста Господнього у храмі Воскресіння Господнього, який збудував на Голгофі в Єрусалимі св. Костянтин Великий. Іншою важливою подією, що зробила цей празник загальним на Сході та Заході, стало повернення Хреста до Єрусалима з Персії в 628 році, яке також відбулося 14 вересня.

Оскільки свято Воздвиження пригадувало Христове розп’яття і смерть та прирівнювалося до Великої П’ятниці, то стало традицією зберігати в цей день строгий піст.

У народі це свято називають Здвиженням. Від цього дня птахи відлітають до вирію, настають холоди, «земля на Здвиження ближче до зими движеться». За народними уявленнями, у цей день не можна ходити до лісу, оскільки до вирію не тільки летять птахи, але й повзуть змії, тому прогулянка може бути небезпечною.

Leave a Reply