06.06.2022

Троє митців з Миколаївщини в списку видатних особистостей, чиї імена запропоновані для увічнення в топонімічних назвах

На офіційному порталі Уповноваженого із захисту державної мови опубліковані 100 імен видатних творців, дослідників і популяризаторів української мови, пропонованих для увічнення в географічних назвах та об’єктах топоніміки.

В запропонованому списку  є також імена трьох наших земляків

Микола Степанович Вінграновський (1936-2004)

Вінграновський Микола (1936, м. Первомайск, Миколаївська область – 2004, Київ; поет, прозаїк, кінорежисер, актор, сценарист, один із найголовніших представників творчої генерації шістдесятників, перший президент Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу).

Кремінь Дмитро (1953, с. Суха, Закарпаття – 2019, Миколаїв; поет, публіцист, есеїст, перекладач, редактор; співзасновник Народного Руху, Товариства української мови імені Т.Шевченка, лауреат Державної премії України імені Т.Шевченка).

Смеречинський Сергій (1892 с. Велика Мечетня, Миколаївська область – 1954 с.Зимовне, Росія; мовознавець, філолог, поет, перекладач, архівіст, бібліограф; досліджував синтаксис української мови, пропагував вживання народно-мовних синтаксичних конструкцій в усіх стилях, зокрема й публіцистично-наукових).

За словами мовного омбудсмена, список має рекомендаційний характер. Ініціатива має виходити від мешканців населених пунктів, де плануються перейменування. В списку не враховано тих, чиї імена вже є в географічних назвах чи об’єктах топоніміки.

“Зрозуміло, що ініціатива має виходити від мешканців тих населених пунктів, в яких будуть перейменовувати географічні назви та об’єкти топоніміки. Завдання місцевої влади – дослухатися громади, академічних установ, провідних університетів. Певен, що цей узгоджений список буде в нагоді всім, в тому числі, за кордоном, хто вже зараз хоче увічнити в назвах вулиць, бібліотек чи скверів імена будівничих – захисників української мови, культури, нації.»

Уповноважений  із захисту державної мови запрошує долучитися до впорядкування такого списку та надсилати на електронну адресу сайту  протягом місяця (до 26.06) імена тих захисників мови, хто, на Вашу думку, мав би також бути увічненим в Україні. Остаточні рекомендації до перейменувань чи назв нових об’єктів топоніміки та географічних назв оприлюднимо до Дня Конституції України”, – зазначив омбудсмен і запропонував надсилати  свої пропозиції надсилайте на адресу: toponimika@mova-ombudsman.gov.ua

Нагадаємо, що в місті Первомайську на малій батьківщині нашого славетного земляка, Миколи Степановича Вінграновського, за ініціативою і проєктом відомого мецената Корнацького Аркадія Олексійовича, створено футуристичну Бібліотеку-музей Миколи Вінграновського для увічнення пам’яті митця і популяризації його творчості.

Залишити відповідь