26.07.2022

Захисники «Бузького Гарду» б’ють на сполох і просять допомоги!

Бузький Гард – це історична назва козацької паланки Війська Запорізького, яка розташовувалась на місці злиття річок Великий Ташлик та Південний Буг.

В даний час на цій території розташований Національний природний парк «Бузький Гард».

Історія боротьби за збереження “Бузького Гарду” налічує близько сорока років, у ній брали участь екологи, історики, патріотичні організації та небайдужі люди. Справа в тому, що НАЕК Енергоатом намагається здійснити проект
розбудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції на Південному Бузі та підняття рівня води в Олександрівському водосховищі. Це може призвести до затоплення частини національного природного парку “Бузький Гард” та острову “Гардовий”, що може спричинити екологічну катастрофу та втрати культурно-історичного пласту.

Минулого року, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України завершило процедуру оцінки впливу на навколишнє середовище від підвищення рівня Олександрівського водосховища на річці Південний Буг та вважає недоцільним збільшувати нормативний рівень.

Але, Енергоатом продовжує цинічно та зухвало просувати свій радянський проект, виставляючи його на громадське обговорення саме зараз. Ось що про це написала відомий український еколог, доцент Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Інна Тимченко на своїй сторінці у ФБ.

Інна Тимченко

Найменше про що зараз хотілось би думати, це про захист Бузького Гарду. Коли майже всі чоловіки учасники нашого штабу опору затопленню Бузького Гарду на війні, коли ми живемо думками і справами допомоги військовим і тим, хто потребує, коли кожен день навіть для нас цивільних, хто живе в Миколаєві це виклик і загроза…

Але, Енергоатом продовжує цинічно та зухвало просувати свій радянський проєкт, виставляючи його на громадське обговорення саме зараз. Так, в їх, типу оновленому, проєкту все те саме, хоча вже йде мова про 16,9 м(зараз 16) Олександрівського водосховища та добудову 3,4,5,6 гідроагрегатів. Але! Цей проект та продовження його реалізації в БУДЬ-ЯКОМУ вигляді є не сумісний з європейським курсом збалансованого розвитку, з тими викликами, які стоять перед Україною і катастрофічно загострились з повномасштабною війною: збереження історичної пам’яті, збереження питної води та природних річкових екосистем.

Минулою весною ми провели багато заходів, в тому числі науковий форум, де провідні українські фахівці визнали, що цей проєкт є екологічно небезпечним і економічно не ефективним, від видатних українських діячів звернулись до Президента та депутатів ВРУ і отримали підтримку багатьох депутатів, які зазначили про необхідність відмовитись нарешті від цього проєкту. Сам проєкт отримав відмову в висновку з оцінки впливу на довкілля від Міндовкілля.
Наразі все знову.

Отже, ми знову підготували звернення від науковців, ГО, депутатів, громадських діячів, представників громад до Президента України, Прем’єр міністра України., Депутатів ВРУ, Міністра культури та інформаційної політики України Голови

Представництва ЄС в Україні Матті Маасікусу з закликом нарешті відмовитись від радянського проєкту, який продовжує в прямому сенсі нищити нашу річку, затоплювати пороги, затоплювати острів Гардовий- нашу історичну пам’ятку.Всі, хто має бажання, може підписатись під нашим зверненням

Як бачимо, боротьба за “Бузький Гард” триває. Ознайомитись із зверненням та підписати його, можна за посиланням:

https://docs.google.com/…/17FeXdvgIp…/edit…

Leave a Reply